SPV-65X-WRA Component 2 Way Speaker System
Menu
Your Cart
Share
  • Model: 96087-2019
  • Stock: In Stock
  • Type: Replacement Speakers
Delivery Before  19/05/2026 Tue
One of the best parts of owning a Jeep is being able to cruise with the top down, but that can make it difficult to hear your music through the factory sound system. Instead of picking between enjoying the sun or your tunes, get the best of both worlds with the Marine Grade (IP55 Rated) Alpine SPV-65X-WRA Component 2 Way Speaker System, which is tuned for your JK to maximize sound output and bass response. These easy to install replacement speakers offer premium performance in one convenient package. The SPV-65X-WRA feature a 6.5” woofer, and a 1” tweeter, and can be mounted in either the dash or sound bar locations. With the included adapters, the 1” tweeters can be installed in the early JK Wrangler tombstone style mounts, the late model JK dash top flush mounts. Alpine also includes coaxial crossovers that allow the tweeters to be mounted in the center of the speaker grille and used in the early style sound bars. Wiring and grille are not needed for 2015 newer Wranglers. Installation is completely plug-n-play, and no modification is required.